Lādēšanas kontrolieris Midnite Classic 150

sistēma aug

Lai arī vasaras mēnešos daudz dravas darbu un brīvā laika gandrīz vai nav, tomēr šī gada lietainā jūlija nedēļa atļāva nedaudz padarboties arī pie uzlabojumiem elektroapgādes sistēmā.

Iepriekš jau rakstīju, ka esošais akumulatoru lādēšanas kontrolieris, kas regulē strāvas plūsmu no saules paneļiem, ir nedaudz par knapu – teorētiski paneļu jauda ir 400 W, taču lādētājs līdz akumulatoriem/patērētājiem spēj novadīt tikai 250 W. Tāpat arī laika gaitā pamanītas pāris „kļūdiņas” elektriķu darbā – nepieciešamo 70 mm² šķērsgriezuma vada vietā akumulatori ar invertoru savienoti ar 10 mm² šķērsgriezuma vadu – pie lielākām jaudām vadi „nez kāpēc” uzkarst. Ziemas mēnešos ar esošo saules jaudu ir par maz, lai droši „pie dzīvības” uzturētu pastāvīgi pieslēgtās elektroierīces (mēraparāti, kontrolieris, signalizācija utml.) – lai arī jaudas nelielas, tomēr ja saule „dod maz (lasīt – neko nedod)” tad arī ar maziem patērētājiem ilgākā laika posmā var nokaut akumulatorus.

Lādēšanas kontrolieris Midnite Classic 150
Lādēšanas kontrolieris Midnite Classic 150

Lai pilnībā izmantotu visu saules enerģiju esmu uzstādījis jaunu lādēšanas kontrolieri – iespējams, pasaulē labāko iekārtu šī darbiņa veikšanai – Midnite Classic 150. Aparāts bez problēmām tiek galā ar esošajām paneļu jaudām (maksimālā jauda, ko man izdevies novērot saulainā laikā līdz šim ir 412w un lādēšanas strāva virs 30A), kā arī jaudām, ko nodrošinās papildus paneļi, kurus plānoju uzstādīt vasaras beigās (papildus plānoti vēl 8 paneļi, kas identiski jau uzstādītajiem). Salīdzinājumā ar iepriekšējo kontrolieri Classic ir „grāmatplaukta pašā augšā” (ne velti iepriekš jau rakstīju „iespējams, pasaulē labākais”). Dažas no funkcijām: var regulēt un koriģēt visu, kas ienāk prātā – uzlādes sprieguma un strāvas sliekšņus un ilgumus; ir pieejama saražotās enerģijas uzskaite pa dienām un 10 minūšu intervāliem; attilinātai uzraudzībai kontrolieri var pieslēgt datortīklam un internetam; ražotāja mājas lapā pieejami regulāri programmas atjauninājumi. Ja līdz šim uzskaites ierīces ļāva sekot akumulatoru stāvoklim un strāvas izmantošanai no akumulatoriem, tad turpmāk varēšu ziņot par saules saražoto enerģiju mēneša griezumā. Viss, par ar jauno kontrolieri nu pietiek, aparāts labs un par šo reklāmu man neviens nemaksā… 

250 A automāts invertora atslēgšanai un slēdži kontroliera atvienošanai
250 A automāts invertora atslēgšanai un slēdži kontroliera atvienošanai

Tievo vadu vietā nu akumulatorus ar invertoru savieno 90mm² šķērsgriezuma vadi. Tagad vadu karšana vismaz šajā sistēmas daļā ir novērsta. Un 250A drošinātāju ir nomainījis tādas pat jaudas „automāts”, kas paslēpts smukā kastē kopā ar slēdžiem, kas nodrošina kontroliera atvienošanu gan no saules paneļeim, gan arī 12V tīkla/akumulatoriem.Veikto uzlabojumu rezultātā izveidojies vadu biezoknis neizskatās pārāk smuki, taču, kamēr vēl notiek darbošanās ar „dažādiem uzlabojumiem”, jāpacieš esošā situācija, kad viss būs „savilkts” tad arī varēs parūpēties par estētiskāku noformējumu.

Jau rudenī biju izracis bedres, kur iedzīt zemējuma elektrodus, bet  laika trūkuma un „neparedzētās ziemas atnākšanas” dēļ šis darbiņš bija apstājies. Jūlijā iegādājos 3 gab. vītņstieņus (10 mm diametrā) un iedzinu zemē aptuveni 3 m attālumā vienu no otra. Savā starpā stieņi vairākas reizes savienoti ar cinkotu daudzzīslu kabeli. Diemžēl šo darbiņu bildēs neizdevās iemūžināt… Tā kā grunts pie dravas mājas ir diezgan mālaina, tad zemējuma pretestībai vajadzētu būt gana mazai…

12 V DC aukstumkaste
12 V DC aukstumkaste

12V līdzstrāvas patērētājiem pievienojusies auto aukstumkaste, kas vasarā pilda ledusskapja funkciju. Patērētā jauda ir ap 60W un kastē gaisu iespējams atdzesēt līdz + 1° C (temperatūra pagrabā 10-15° C. Kaut kad nākotnē plānoju iegādāties līdzstrāvas ledusskapi, kura jaudas patēriņš ir līdzīgs kā auto aukstumkastei, taču ietilpība teju vai 10 reizes lielāka.


Ievietots

iekšā

autors

Birka:

komentāri

3 atbildes uz “sistēma aug”

  1. Reinis tēls

    Lieliski iedvesmojošs informatīvais materiāls’ šogad pamēģināt uzstādīt saules paneļus arī savās mājās. Paldies! 😉

  2. Ģirts tēls

    Kā ar vītņstieņiem? Nv vēl galīgi izrūsējuši? Es savam zemējumam izmantoju karsti cinkotos zibensnovedēja vadus.

    1. Andrejs tēls
      Andrejs

      Neesmu skatījies… Kad galīgi nebūs ko darīt, parakšu vaļā un papētīšu.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *